Najdete nás na       

Malý bojovník přijal výzvu a postaví se Chrudimi čelem!

Misa 4Chrudimský rodák Míša je devíti letý kluk, který si na svět přinesl dětskou mozkovou obrnu (v jeho případě spastickou kvadruparézu). Je to onemocnění, které má za následek nefunkčnost nebo omezení některých částí pohybového ústrojí. Míšu neposlouchají nožičky a bojuje i s jemnou motorikou pravé ruky. Obrna se nedá léčit jen každodenním cvičením minimalizovat nebo aspoň zmenšovat vliv spazmů na organismus. Tomu i napomáhají pravidelné rehabilitace.
Miša je však velký bojovník, který se snaží i přes svůj handykep sportovat. Je nejmladším registrovaným sledgehokejiso, zkouší atletiku vozíčkářů, basketbal, tříkolku, monoski a další,.... Vice o něm se můžete dozvědět na jeho stránkách www.obrna.eu. Hnacím motorem pro Míšu je i jeho pětiletá sestřička, která mu dělá parťáka v jeho sportovních aktivitách.

Misa 2360tky jste se již účastnili, jak na ni vzpomínáte?

Jako na akci plnou AKCE, zábavy, potu a dobrých lidiček. Moc jsme si ji užili a Míša na ni dlouho vzpomínal a i chlubil, že ji absolvoval a skoro všechny překážky zdolal sám nebo s lehkou úpravou či dopomocí. Byl to moc příjemně strávený čas v pěkném prostředí a za pěkného počasí.

V rámci noci na pomoc putoval výtěžek i na léčbu, jak si Míša lázně užil?

Jako každou rehabilitaci, takže v plném nasazení, kde mu denní cvičební režim začíná kolem 8hodiny ranní a končí kolem druhé až třetí odpolední. Základem tohoto režimu je dvouhodinové cvičení, které pak doplňují pomocné procedury (např. masáže, vířivka, bazén, kyslík, rotoped, magnet a další). Z výše uvedené je patrno, že je to hlavně dřina, která je pak kompenzována odměnami v cukrárně :o)))) hlavně je na Míšovi pak vidět jeho zlepšení nejen fyzické kondice, ale zlepšení psychického stavu.

Misa 3Letos ve vašem rodném městě, poběžíte zase? Pokud ano, jak to bude s přípravou? Nebo do toho půjdete rovnou po hlavě?

Určitě pokud nebude nějaká překážka, tak se zúčastníme a moc se těšíme. Míša jako správný bojovník do toho půjde po hlavě a za pomoci tatínka se pokusí opět poprat s tratí.

Co bylo „nehorším stanovištěm“ v Praze?

U Míši asi nedokáži říci co bylo nejtěžší, on si je užil všechny s odhodláním, pro zdravé asi poslední s hnusáky (nebo jak jim říkáte), spíše bych zmínil nejkrásnější a to byla jeho radost v očích na cílové pásce za obrovského aplausu ostatních.

Misa 1Je léto a prázdniny, jak si ho užíváte?

Míša má již za sebou rehabilitaci ve Slovenském Adeli, které se snažíme každoročně zařadit do rehabilitačního ročního plánu a zatím se na ně daří sehnat sponzoring (přeci jenom 100tis za 14dní není zrovna málo) a krom toho se po šesti letech podíval k moři, kde ale nezahálel a každý den dostal kromě moře zabrat v bazénu. Jinak si užívá prázdnin v poklidnějším režimu, kde se však každodenně nesmí zapomínat na to, že jeho nemoc nelení a snaží se ho každý den oslabit. Je to takový začarovaný kruh nebo boj s větrnými mlýny. Míša však nepolevuje (i když je občas plné vztekání a odříkání, ale hold se musí....)

Máte nějaké rady a tipy pro závodníky, kteří otestují 360tku v Chrudimi poprvé?

Radit můžeme jen to, ať se toho nebojí, nepřepálí začátek a kouknou na videa a některé cviky si zkoušejí doma, zas taková procházka růžovou zahradou to totiž není, ale určitě to zvládnou a hlavně vstanou od počítače (ted to myslíme na to vytáhnout děti).