Najdete nás na       

Pavel Dymák - s teniskama do práce

pavel dymak chrudim 2Kdo je Pavel Dymák v pár řádcích?

Narodil  se a žije v Chrudimi. 29ti letý  běžecký nadšenec Pavel, kterého zná nejden účastbík série RunCzech závodů nebo fanoušek atletiky, pracuje v Pardubicích v ČSOB Pojišťovně a od podzimu běhá každý den do práce. Nedávno se vrátil z ME v Amsterdamu - půlmaraton. Nebrání se ale žádnému sportu, jen když na něj ale najde čas! Mimo běhu se totiž: "Nejraději si dopřávám odpočinek v sauně a relaxuju při poslechu nějaké hudby."

 

pavel dymak chrudim 1Jak jsi se vlastně k běhu dostal, na základce si tě nepamatuju jako vášnívého běžce :)

Na základce jsem hrál házenou. Nicméně po zdravotních problémech se zády jsem toho nechal a k běhu se dostal v 15 letech. Ani nevím proč, prostě mě o bavilo a baví dodnes. V Chrudimi tehdy vedl běžecké tréninky trenér Miroslav Wastl, u kterého vše začalo.

Co je podle tebe nezbytné pro běhání? (oblečení, boty, chuť, zdraví)

Běhání tě musí bavit, jinak to nejde. Je to natolik individuální sport, že dost často člověk běhá sám a kdyby nebyla chuť, tak to prostě nepůjde. S tou chutí koresponduje i zdraví, protože pokud mě něco bolí, tak se mi zákonitě ani nechce běhat. Co se týče vybavení, tak stačí jakékoli běžecké boty, trenky a tričko.

Jak by se měl chovat začátečník, čeho by se měl držet?

Každý je individuální a každému sedne něco jiného. Ale obecně bych doporučil v začátcích začít pomalu (u někoho je pomalu 5min/km u jiného 7min/km a u někoho rychlá chůze) a postupně navyšovat vzdálenosti a zrychlovat. Jde o to, co kdo od sebe očekává…

Jaké vidíš kolem sebe nejčastější chyby horlivců?

Naštěstí jich kolem mě moc není. Ale nejhorší jsou asi přehnaná očekávání. Člověk, co nikdy neběhal, chce za 3 měsíce uběhnout maraton. Neříkám, že to nejde, ale běhání chce čas a postupné kroky.

pavel dymak chrudim 5Jde určit, kdy může člověk běžet první půlmaratón, maratón (záleží i na věku, hmotnosti, doba tréninku). Podle čeho se rozhoduješ ty, na co se vrhneš?

Nějaká hranice asi není. K tomu musí člověk běžecky dospět. Já si prošel všemi vzdálenostmi, které se navyšovaly úměrně s věkem a naběhanými kilometry. Já tím, že nemám talent od přírody, jsem se musel k nějakým výsledkům dopracovat tvrdou prací a vzhledem k tomu, že nejsem žádný rychlík, tak vyhrála vytrvalost. Nejvíc jsem si oblíbil půlmaratony, které ale vyžadují hodně naběhaných kilometrů.

Jak důležitá je strava, pitný režim?

Já zastávám názor, že člověk má jíst, na co má chuť. A s pitným režimem stejně tak. Tady se mi nejvíce osvědčily iontové nápoje Vitalyte. Dodají tělu vše potřebné.

Je důležitý pro běh především talent? (co píle, vůle)

Pokud se chceš běháním živit, tak ano. Jinak stačí základní pohybové nadání a pokud se tomu chceš věnovat více a posouvat své hranice, tak tě může limitovat jen a pouze tvoje odolnost a vůle snášet stále těžší a delší tréninky 

pavel dymak chrudim 3pavel dymak chrudim 4

Jaká je tvá rada, když už stojím na startu a zbývají první vteřiny do odpalu?

Ještě jednou zkontrolovat, jestli máš zavázané tkaničky alespoň na dva uzly (já vážu na tři).

Pořádám závod 360 Challenge, je to závod s překážkami. Jak ty se díváš na podobné závody, už si nějaký podobný běžel?

Tyto závody vnímám jako víceboj, kdy musí mít člověk všestranně vytrénované tělo, což je důvod, proč jsem zatím žádný závod neběžel.

Pokud ne, co si třeba zkusit 360tku v Chrudimi? :-)

To ještě uvidím, jak mi vyjde letní příprava i s ohledem na další závody, takže určitá možnost startu tu je. ;)

360 Challenge je běžecký závod s překážkami, kde člověk překonává a bojuje s vlastním tělem. Jak ty se věnuješ dalším sportům, aby si neměl jednostrannou zátěž - cvičení, plavání, strečink atd.

Tohle je odvětví, kde mám velké nedostatky, protože kromě běhu nedělám nic jiného. Samozřejmě, že se před a po tréninku protáhnu, ale jinak nic jiného. Pouze v rámci regenerace chodím 2-3 týdně do sauny.

pavel dymak chrudim 6pavel dymak chrudim 7